Nazarlık

Nazarlık

Eski bir inanışa ve rivayete göre bu simgenin göz şeklinde olmasının sebebi Karadeniz insanı renkli gözlü iken Akdeniz insanlarında renkli göze pek rastlanmaması nedeni ile yaşanmış kötü olayların sebebinin bu renkli gözlü insanların kıskançlığı ve kötü enerjisinden dolayı olduğudur. Böyle olduğuna inanan Akdeniz insanları eğer üzerlerinde renkli göz simgesi olarak nazarlık taşırlarsa karşılarındaki insanların onların işlerini engelleyemeyeceğine, nazar değdiremeyeceğine inanırlardı.

O nedenle inanışa göre biri ev aldığında, iş kurduğunda, çocuğu olduğunda ya da farklı birçok sebepten dolayı alınan ve hediye edilen ilk objeler genellikle nazarlık olur. Genel olarak gözlerden sakınılması için kullanılan nazarlık ürünleri kem gözlerden korunma amacı ile geçmişten günümüze gelenekselleşerek gelmiştir. Genellikle duvar sarkıtı olarak tercih edilen nazarlık ürünleri çok çeşitli olmakla birlikte evlerde kullanılmak üzere tesbih ve tablo şeklinde de karşımıza çıkmaktadır.

Nazarlık daha çok Türk toplumlarında kullanılsa da artık yabancı ülkelerdeki insanlarında dikkatini çekmekte hatta birçok yabancı ünlü ismin evinde nazarlık ürünleri kullandığını ve evinin dekorasyonunda yer verdiğini görebilmekteyiz. Sizde nazara ve nazarlıklara karşı ilgili iseniz Kotaz İstanbul tarafından el işçiliğine önem verilerek hazırlanan dekorasyonunuzda küçük değişiklikler yapabilir, mavi rengin tonlarını evinizin her yerinde hissedebilirsiniz.

Nazarlık Ürünleri

Nazarlık ürünleri her ne kadar geçmiş zamanlarda belirli bir inanç dolayısı ile tercih edilse de günümüzde çoğu ev ve iş yerlerinde dekoratif objeler olarak da talep edilmektedir. İç mimarlar tarafından renk ve doku açısından kullanımda çoğunlukla tercih edilen nazarlık ürünleri farklı tasarım ve boyutları ile kullanılan ortamı şık ve ferah bir görüntüye kavuşturur. Hem manevi hem görsel açıdan kişiye huzur veren nazarlık ürünleri tasarımı yapılan ev ve iş yerlerinde bazen bir tablo bazen ise duvar süsü olarak karşımıza çıkabilir.

Kotaz İstanbul tasarımını kendileri yaptığı tamamen el işçiliği ile hizmete sunulan nazarlık objelerini tamamen yenilikçi ve modern bir bakış açısı ile üretmeyi amaçlamaktadır. Sevdiğiniz birine hediye de edebileceğiniz ürünler arasında mavi küp 40 nazarlıklı sarkıt, büyük 40 nazarlıklı sarkıt ve büyük balıklı ipli sarkıt nazarlık ürünleri en çok tercih edilen ürünler olmaktadır. Ayrıca samur renkli minik çini yumurtalı renkli nazarlık anahtarlık yeni araba alan bir dostunuz için anlamlı bir hayırlı olsun hediyesi olacaktır. Kotaz İstanbul tarafından üretilen nazarlık ürünleri, hem rengi hem görüntüsü ile zevkli ev ve işyerlerini süslemeye hazır bir şekilde hizmetinize sunulmuştur.

Sonraki Makale Çinili Nazarlık