Çinili Nazarlık

Çinili Nazarlık

Dünyada mistik kötü güçlere ve kem gözlere karşı korunmak amacıyla kullanılan nazarlık dediğimiz desenin tarihi ilk olarak M.Ö 3000’li yıllara dayanır. İnsanlar için o kadar güçlü bir simgedir ki Fenikelilerden Asurlara, Yunanlardan Romalılara hatta Osmanlılardan günümüzde kadar gelmiş olan bu desenin yıllar içinde kullanım alanları genişlemiş ve çinili nazarlık olarak çini objelerinin üzerinde de yer almaya başlamıştır. Türk kültüründe önemli yere sahip nazarlıklar bugüne kadar şekil değiştirerek farklı kullanım alanlarında yer almaya başlamış olsa da anlam bakımından yüzyıllardır değerini korumaktadır.

Kültürel, ,dinsel ve coğrafi sınırları aşan bu simge Türk kültüründe hala önemli bir yer taşır ve nazarın kişi ve olay üzerindeki etkisini azalttığına inanıldığı için neredeyse her evde mutlaka rastlayacağınız objeler olarak çinili nazarlıklar dekorasyon amacıyla kullanılır. Kısaca çinili nazarlık ürünleri hem koleksiyon hem de ev süsü olarak en çok satın alınan ürünler arasında yer alır. Kotaz İstanbul çinili nazarlık ürünleri ile evinize hem tasarım olarak farklılık katabilir, hem de çinili nazarlık objeleri ile odalarınıza renkli bir dokunuş kazandırabilirsiniz.

Çinili Nazarlık Ürünleri ve Ev Dekorasyonundaki Yeri

Özellikle son yıllarda iç mimarların da ev dekorasyonunda mutlaka yer verdiği çinili nazarlık ürünleri kobalt mavi ve çivit mavisi renklerinin bir araya gelerek evlerde farklı bir hava yaratır. Her tarz eve uyum sağlayabilen çinili nazarlık ürünleri farklı tasarımlarıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır. Son zamanlarda çinili nazarlık ürünleri farklı renklerde de üretiliyor olsa da tercih edilen ve kabul gören mavi tonları ile inanışa göre kötü enerjiyi evlerden uzaklaştırırken bir yandan da evlerde hoş bir dekorasyon ürünü olmaktadır.

Kotaz İstanbul ‘da çinili nazarlık ürünleri tamamen el işçiliği ile üretilmiş olup objeler üzerinde yer alan kabartmalar ve işlemelerde de yine el işçiliği kullanılarak hazırlanır. Yedili samur minik çini toplu nazarlık, papatya nazarlıklı 3 top, kaftan nazarlıklı 2 baskı top ve tek toplu kedili nazarlık ürünleri dekorasyon amaçlı duvar objesi olarak kullanılabilir, mavi beyaz nazarlıklı tesbih objesi ise oturma odalarında orta sehpaları süsleyebilir. Satın almak istenen her ürünün açıklaması, içerik ve boyutları detaylı bir şekilde ürün özellikleri bölümünde yer almaktadır.

 

Önceki Makale Nazarlık
Sonraki Makale Kütahya Çinisi ile İznik Çinisi Arasındaki Fark Nedir?