Çini Boyama Teknikleri ve İpuçları

Çini Boyama Teknikleri ve İpuçları

Çinicilik sanatındaki en önemli aşamalardan birinin de çini boyama olmasının en büyük nedeni farklı çini boyama teknikleri geliştirilmiş olmasıdır. Özellikle eski çini ustaları kıl fırça ve samur kullanarak birbirinden farklı çini boyama teknikleri ve vuruş teknikleri ile hazırladıkları çini ürünleri boyar ve her defasında neredeyse hepsi farklı olan ürünler ortaya çıkarırlardı. Çini sanatında renklendirme aşamasında boyamaya öncelikle zemini boyanacak alanın belirlenmesi ile başlanır. Boyanacak alanı belirlenen zeminin hangi renk ile boyanacağı belirlenir ve bu aşamalar sonunda çini boyama teknikleri arasından bir tanesi seçilip boyama aşamasına geçilir.

Serbest Stil Düz Boyama Tekniği

Çini boyama teknikleri içindeki en dikkat isteyen tekniklerden biri düz boyama tekniği olarak bilinir. Kısaca düz boyama tekniği, çini ürün üzerinde yapılacak işlemin düz ve net bir şekilde dalga yaratmadan boyanması tekniğidir. Boyanacak ya da motif işlenecek alan belirlendikten sonra oksit, sır ve balçık karışımı bir boya ile işlem yapılan çini tekniğindeki en büyük püf noktalarından biri pişirme sonrası dalgalanma yaşanmaması için boyanın özelliği ve kullanım şekline göre talimatların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yoksa pişirme sonrası dalgalanma gibi istenmeyen görüntülerle karşılaşılabilir. Kotaz İstanbul, samur ve turkuaz çini ürünlerinde özellikle düz boyama tekniği kullanmayı tercih etmektedir.

Darbeli Boyama Tekniği

Çini boyama teknikleri içindeki bir diğer boyama tekniği ise darbeli boyama tekniği yani bir diğer adıyla dımdık boyama tekniği olmaktadır. Bu boyama tekniğinde boyanacak zemin ve motiflere boyama fırçasının ucu ile zemin üzerine darbeli bir şekilde vurularak boyama yapılır. Düz boyama tekniği üzerindeki kadar risk taşımasa da zemin üzerinde renk ton farklılıklarının ve zemin taşması sorunlarının olmaması için son derece sabırlı olmak gerekir. Kotaz İstanbul, turkuaz çini, samur çini, nazarlık, çinili nazarlık, tablolar ve renkli samur gibi çini ürünlerine darbeli boyama tekniği ile hayat vermektedir.

Havalı Boyama Tekniği

Çini boyama teknikleri arasında son boyama tekniği olan çini havalı boyama tekniği herhangi iki rengin yoğun şekilde kullanıldığı tekniktir. Bu teknikte çini desenleri beyaz aralıklar bırakılarak boyanmaktadır ve çini havalı boyama tekniği adı verilen bu uygulamada kırmızı renk oldukça sık kullanılmaktadır. Bunun nedeni ise kırmızı rengin genel olarak her rengi örtme ve kapatma özelliğine sahip olmasıdır. Kotaz İstanbul, alanında uzman ekibi ile çini boyama tekniklerini en etkili şekilde kullanarak misafirlerine en şık ürünleri sunmak için çalışmaktadır. Kotaz İstanbul çini ürünlerine ulaşmak için web sitesi üzerinden istediğiniz koleksiyon ürününü satın alabilir ve her ürünün detaylı açıklamasına ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.

Önceki Makale Milet İşi Deseni Nedir?
Sonraki Makale Çini Sanatının Tarihçesi